Haber

TKİ Çan’da şoför ve operatörler işten ayrıldı

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE-Çanakkale’nin Çan ilçesinde bulunan TKİ Çan Kömür İşletmesi’nde taşeron firmalarda çalışan şoför ve operatörler maaş farklılığı nedeniyle işten ayrıldı.

Maaşlarının Türkiye ortalamasına yükseltilmesini ve kendilerini istifaya zorlayan mobbing uygulamalarına son verilmesini isteyen sürücü ve operatörler, talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Akçadağ-Köseoğlu İş Katılım çalışanları da yaptıkları eylemlerde kararlı olduklarını belirterek, “Şu anda TKİ’ye taşeron firmalara bağlı şoför ve operatörleriz. Burada protestolara başladık ve suçlamalar nedeniyle greve gittik. Çalışanlara Türkiye ortalamasının çok altında ücret teklif edildi. Bunu kabul etmiyoruz. Bugün 32-33 bin lira olan hafriyat şoförüne 26 bin lira teklif edildi. “Asgari ücretin 17 bin lira olduğu bir yerde teklif edilen bu ücret kabul edilemez” dediler.

‘ZAM İSTEDİĞİMİZ İÇİN MOBBİNE MARUZ KALDIK’

Çalışma koşullarının ağır olduğunu dile getiren sürücü ve operatörler, “Çay molasına bile uğramıyoruz. Gündüz vardiyasında 10-10,5 saat çalışıyoruz. “Sabah 7.5’te mesai başlıyor, akşam 6’ya kadar devam ediyor ve sadece 1 saat öğle yemeği molası veriyorlar” dediler.

İşçiler ayrıca zam istedikleri için mobbinge maruz kaldıklarını, maaşı beğenmeyenlerin istifaya zorlandıklarını ve dilekçe yazmaya zorlandıklarını belirtti. Çan TKİ’deki sürücü ve operatörler, “Saha müdürünün baskısına maruz kalıyoruz. “Maaşınız uygunsa çalışmanız, uymuyorsa çalışmanız yönünde bir baskı var” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu