Ekonomi

Son Yıllarda Geliştirilen 7 Önemli Teknolojinin Hayatımıza Yansıtmayan Örnekleri

Ben bu teknolojiyi nasıl kaçırmışım dememeniz için sizleri buraya bekliyoruz!

1. Çip Organ

Çip organ, laboratuvar ortamında organ büyütmek yerine üretilen bir çip üzerinde biyokimyayı temsil etmeyi amaçlayan bir teknoloji olarak biliniyor.

2. Drone Kargo

Günlük hayatımızda sıklıkla sipariş vermekte ve bu siparişleri kargo ile teslim almaktayız. Önümüzdeki yıllarda bu artık kuryeler tarafından değil, dronlar tarafından yapılacak. Balkonunuzun penceresini açtığında kapıdan içeri giren bir robot düşünün.

3. Yiyecek Otomatı

Çeşitli otomatların hayatımıza etkisinin son derece yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Peki buna yiyecek otomatları da eklenirse? Kimseyle iletişime geçmeden otomattan ödemenizi yaptıktan sonra otomattan birebir yemeye ne dersiniz?

4. Hidrojen Teknolojisi

Sera gazı emisyonlarından kaynaklanan çeşitli yasal düzenlemelerin gelmesiyle birlikte otomobillerin geleceği de değişiyor. Bu kapsamda çeşitli otomobil üreticileri hidrojenle çalışacak otomobiller için yoğun çalışmalara başladı.

5. Gen Düzenleme

Gen düzenleme teknolojisi ile bir organizmanın DNA’sında çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Özellikle insan hastalıklarının önlenmesi ve kalıcı olarak önlenmesinde bu teknoloji oldukça elzem görünmektedir.

6. Artırılmış Gerçeklik

Bu teknoloji, gerçek dünyada gördüğümüz ve dokunduğumuz ortamın ve içerdiği şeylerin, bilgisayar tarafından üretilen ses ve görüntü gibi kanallar aracılığıyla yeni bir biçimi olarak nitelendirilmektedir.

7. İnsan Gelişimi

İnsan Geliştirme teknolojisi, insan yeteneğini ve üretkenliğini artıran veya insan vücuduna katkıda bulunduğuna inanılan teknolojileri ifade etmek için kullanılır. Yani kişinin kendi sınırlarının dolaylı olarak çok daha yüksek bir düzeye yükseltildiğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu