Ekonomi

Naci Görür’den hükümete ‘acil İstanbul’ önerisi

İstanbul’u etkilemesi beklenen olası Marmara depremi için öneride bulunan deprem bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından şu değerlendirmeyi yaptı:

“Daha önce çeşitli kaynaklar önerdi ama ben de radikal bir çözüm olduğuna inandığım için öneriyorum: İstanbul’da depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90 bin.

“Binaların yıkılıp yeniden yapılmasına vaktimiz yok”

Bu da yüzbinlerce canımızın güvende olmadığı anlamına geliyor. Evet, biliyorum, en iyi yol bu binaları güçlendirmek veya yıkıp yeniden yapmak ama bu işlemi tüm bu binalara uygulayacak vaktimiz olduğunu düşünmüyorum.

“Güçlü ve boş binalar tescillenmeli ve kiraya verilmeli”

Bu nedenle İstanbul’da depreme karşı sağlam ve boş olan bütün binaları devlet tescil etmeli, devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın oraya taşınmasını sağlamalı.

Halkımızın can güvenliği sağlandıktan sonra boşaltılan binalarla ilgili belediye ve vatandaşların el birliği ile depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor.

“Can güvenliği her şeyden önce gelir”

Bir bilim insanı olarak bundan daha acil bir analiz düşünemiyorum. Halkımızın güvenliği her şeyden önce gelir. Devletimiz bunu mutlaka yapmalıdır. Tüm İstanbulluların talebinin bu olduğuna inanıyorum, sevgilerle.”

habernallihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu