Ekonomi

IMF’den olumlu Çin revizyonu

IMF, Pekin’den gelen güçlü politika desteğini gerekçe göstererek Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin bahislerini artırdı.

Fon, Çin’in 2023 büyüme beklentisini yüzde 5’ten yüzde 5,4’e çıkardı.

IMF ayrıca Çin’in gelecek yılki büyüme tahminini de yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya çıkardığını açıkladı. Ancak IMF, gayrimenkul sektöründeki zayıflığın ve dış talepteki sakinliğin devam edeceği uyarısında bulundu.

IMF Lider Yardımcısı Gita Gopinath açıklamasında, “Yetkililer emlak piyasasını desteklemek için pek çok hoş karşılanan önlemi hayata geçirdi. Ancak geçiş döneminde daha hızlı toparlanma ve ekonomik maliyetlerin düşürülmesi için daha fazlasına ihtiyaç var.” yorumunu yaptı.

Fonun Çin’e ilişkin değerlendirmesinde şu ifadelere de yer verildi: “Hassasiyetin artırılması ve kısa vadeli beklentilerin yükseltilmesi için, devam eden gayrimenkul sektörü düzenlemelerinden kaynaklanan risklerin kontrol altına alınması ve yerel yönetim borçlarının yönetilmesine yönelik bir stratejiye ihtiyaç var. Destekleyici makroekonomik politikalar uygulanmalı.” bu çabaları tamamlıyor.”

Pekin, geçtiğimiz yıl Kovid-19 nedeniyle uygulanan sıkı karantinalar, emlak sektöründe yaşanan erime ve ihracat sektörlerindeki zayıflamanın ardından toparlanmakta zorlanan ekonomiye olan güveni artırmak için bir dizi düzenlemeyi hayata geçirmişti.

Gopinath, zayıf üretkenlik ve yaşlanan nüfus nedeniyle orta vadede GSYİH büyümesinin 2028 yılına kadar kademeli olarak yüzde 3,5’e düşeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

bigadic-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu