Ekonomi

Bloomberg: Yapı Merkezi 1 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırmak istiyor

Yapı Merkezi firmasının Tanzanya’daki projesi Hakedişlerde yaşanan zorluklar nedeniyle nakit akışının etkilenmesi üzerine yaklaşık 1 milyar dolar (yaklaşık 27 milyar TL) tutarındaki kredisini yeniden yapılandırmak için bankalarla görüştüğü iddia edildi.

Bloomberg’den Aslı Kandemir ve Kerim Karakaya’nın konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı habere göre, Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’da yüzlerce kilometre demiryolu inşa eden İstanbul merkezli şirket, 3,2 milyar dolar kredi kullandı. Kaynaklara göre, yeniden yapılandırma istenen kredilerin büyük bölümü Türkiye’deki kamu bankalarından sağlandı. Şirket bahis hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

OBJEKTİF DENETÇİ ELEŞTİRİSİ KREDİ MUTLULUĞU

Yapı Merkezi, Aralık 2021’de Tanzanya hükümetiyle 368 kilometrelik demiryolu inşaatı için 1,9 milyar dolarlık sözleşme imzalamış, bu sözleşmeyi 2022’de imzalanan ve 165 kilometrelik demiryolu inşaatını öngören başka bir anlaşma takip etmişti.

Tanzanya ombudsmanlık kurumu, Tanzanya hükümeti ile Standard Chartered arasında 2023 yılı başlarında yapılan kredi anlaşmasını eleştirerek, projenin finansmanını işin Yapı Merkezi’ne teslim edilmesi şartıyla Standard Chartered’ın sağladığını belirtti. (DIŞ HABER)

kemaliyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu